Sąd kwestionuje opłaty za ponowienie prawa do grobu!
Ten wyrok może wywrócić do góry nogami kwestie utrzymania cmentarzy komunalnych, finansowanych w dużej mierze z opłat za miejsce grzebalne ponawianych co 20 lat. Tak jak to dzieje się m.in. w Szczecinku.
Wszystko za sprawą skargi mieszkańca Olsztyna, który zaskarżył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego uchwałę olsztyńskiej rady miasta o opłatach za korzystanie z cmentarza, w tym za przedłużenie prawa do miejsca grzebalnego po 20 latach od pochówku. Jak informuje portal olsztyn.com, jego zdaniem uchwała narusza przepisy ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych z 1959 roku. Zgodnie z art. 7 ust. 2 tej ustawy, możliwe jest pobieranie jedynie opłat związanych bezpośrednio z pochówkiem zmarłych.
Robert (37.248.159..)
20:18 17.11.2024*** - tekst usunięty na podstawie regulaminu.
1. WSA podzielił to stanowisko w swoim wyroku, dodajmy nieprawomocnym. To to może oznaczać? Że zarządcy cmentarzy komunalnych nie mogą pobierać opłat za np. wjazd na cmentarz, dochowanie do istniejącego grobu czy przedłużenie użytkowania grobu po 20 latach.
Przedstawiciele miasta Olsztyn przekonywali sąd, że spór o interpretację zapisów ustawy ma ponad 20 lat. Tłumaczyli także konieczność wprowadzenia opłat kosztami utrzymania cmentarza. Można się domyślać, że złożą odwołanie od orzeczenia WSA. Nawet w razie jego utrzymania w Polsce nie ma prawa precedensowego, a więc nie oznacza to jeszcze zakwestionowania pobierania podobnych opłat w całej Polsce – stosowne przepisy musiałby być zaskarżane w każdej z gmin. Najpewniej też sejm zareagowałby doprecyzowaniem przepisów ustawy.
PS. Szczecinek przypadkowo mi się wpisał podczas kopiowania.
Robert (37.248.159..)
20:24 17.11.2024
*** - tekst usunięty na podstawie regulaminu.
Dodanie opinii jest równoważne ze zgodą na
regulamin